Official Photographer: Mudsports Event Photography

    2014 Official Photos      2014 Show Visitor Photos

 

SOUTH WEST IRISH DRAUGHT SHOW
Wincanton Racecourse
Sunday 3rd August 2014

 

IN-HAND CLASSES

ID/IDSH MARE

 

1st       Elmhurst Mosaic Rose              Miss Kelly Weaver, Winford

 

FOAL

 

No entries

 

ID/IDSH VETERAN

 

1st       McGuiggan                               Miss Bernadette Murray, Bristol

2nd      Ballybane To Be Sure                Miss Tracy Walton, Butleigh

 

ID YOUNGSTOCK 1, 2 & 3yr olds

 

1st       Fair Dinkum                             Mr Tony Wareham, Okeford Fitzpaine (Owner: Mrs June Witham)

2nd      Corringdon Sapphire                Mr Barry Brooks, Wrangaton

3rd       Landmark Dylan                       Mr Stephen Payne, Jacobstow

4th       Shanaghan Ernest                     Mrs Harriet Penhaligan, Exmouth

 

IDSH YOUNGSTOCK 1, 2 & 3yr olds

 

1st       Irish Phoenix                            Miss Stephanie Jane Hunter, Badminton

 

SMALL ID / IDSH

 

No entries

 

ID MATURITY

 

1st       Landmark Douglas                    Miss Claire Limburn, Southwick

2nd      Temptation of Pride                 Mrs Caroline Mayes, Newbury

3rd       The Big Chill                             Miss Emma Morrell, Oxford

4th       Elmhurst Mosaic Rose              Miss Kelly Weaver, Winford

 

IDSH MATURITY

 

1st       McGuiggan                               Miss Bernadette Murray, Bristol

2nd      Ballybane To Be Sure                Miss Tracy Walton, Butleigh

 

IN HAND CHAMPIONSHIP

 

CH      Landmark Douglas               Miss Claire Limburn, Southwick

RES     Fair Dinkum                          Mr Tony Wareham, Okeford Fitzpaine

 

RIDDEN CLASSES

RIDDEN VETERAN

 

1st       McGuiggan                               Miss Bernadette Murray, Bristol

 

RIDDEN COB/ MAXI COB

 

No entries

 

RIDDEN ID 4 - 6 years old

 

1st       Carrabawn Francis                   Miss Charlie Butler, Warminster

2nd      Regency Rock                           Mrs Victoria Hannington, Alton (Blue Chip)

3rd       Ramscombmanor Just Harry    Mr Chris Ebdon, Dorchester

 

RIDDEN ID 7+ years old

 

1st       Rathagan Flood                         Mrs Laura Glendining, Umberleigh (Blue Chip)

2nd      The Big Chill                             Miss Emma Morrell, Oxford

3rd       Dunard Karvina                                    Ms Kate Doble, Ilminster

4th       Mumbley’s Bob                         Mrs Jane Austin, Calne

5th       Hawk Valley Morning Star         Mrs Dawn Elson, Surrey

6th       Silver Diamond Sea                   Miss Stephanie Jane Hunter, Badminton

 

RIDDEN IDSH 4 – 6 years old

 

1st       Agapete                                    Miss Jenny Freeman, Salcombe (Blue Chip)

2nd      Hillviewfarm Megastar               Miss Jo Brady, North Barrow

3rd       Brixham Cruiver Sailor             Miss Clare Arden, Totnes

 

RIDDEN IDSH 7+ years old

 

1st       McGuiggan                               Miss Bernadette Murray, Bristol (Blue Chip)

2nd      Irish Souvenir                           Mr Steve Jelliffe, Stoke-sub-Hamdon

3rd       Phantassie Keira                       Mrs Kerry Dunkley, Taunton

4th       Silverwood Magic                      Miss Charlotte Ayres, Corfe Mullen (Owner: Mrs Monic Clapcott)

 

RIDDEN SMALL ID / IDSH

 

1st       Agapete                                    Miss Jenny Freeman, Salcombe

2nd      Silverwood Magic                      Miss Charlotte Ayres, Corfe Mullen (Blue Chip)

 

RIDDEN UN-REGISTERED ID / IDSH

 

1st       Shawnee Marsh                                    Mrs Elizabeth Nieboer, Dorset (Blue Chip)

 

RIDDEN CHAMPIONSHIP

 

CHAMPION             Rathagan Flood                     Mrs Laura Glendining, Umberleigh

RESERVE                   Agapete                                 Miss Jenny Freeman, Salcombe

 

SUPREME CHAMPIONSHIP

 

SUPREME                  Rathagan Flood                     Mrs Laura Glendining, Umberleigh

RES SUPREME         Landmark Douglas               Miss Claire Limburn, Southwick

 

JOHN MENNELL PONTS CHAMPIONSHIP

 

CHAMPION             McGuiggan                            Miss Bernadette Murray, Bristol

RESERVE                   Agapete                                 Miss Jenny Freeman, Salcombe

2ND RESERVE         Ballybane To Be Sure          Miss Tracy Walton, Butleigh

 

 

 

 
 
 
     

Rathagan Flood Ridden Champion and Supreme Champion and
Agapete, Ridden Reserve Champion

     

Landmark Douglas
In Hand Champion and Reserve Supreme Champion.

Official Photographer: Mudsports Event Photography