2019 Photos

 

WINCANTON HORSE SHOW RESULTS 2019

1    2   3

 

CLASS 1: SHBGB NOVICE HUNTER 
K. Shearing Kings Daydreamer 1
J. Freeman Ballinoecastle Seahawk 2
C. Gardner Kilcandra Balinvella Clover n/s

 

CLASS 2: RIHS SMALL HUNTER
A. Allen EPA Sonny Bill 1
J. Read Hevans Fantastique 2
J. Bissmire Toncynffig Liberal Lad 3
W. Gibson Captain Shaemus 4

 

CLASS 3: RIHS LADIES HUNTER
J. Ebdon Silver Accordian 1
R. Butler Carrabawn Francis 2
V. Joyce Creans Huntingfield Rebel n/s
V. White Craughwell Dexter n/s
C. Davis Redemption Ground n/s

 

CLASS 4: RIHS LW HUNTER
B. McKinnon Rubins 1
H. Stephens Champagne Charlie 2
J. Ebdon Court Appearance n/s

 

CLASS 5: RIHS MW HUNTER
K. Holman-Luck Shear Impulse 1
S. Mager Drunhowan Silver Cruise 2
J. Ebdon Silver Accordian 3
R. Butler Carrabawn Francis 4
L. Wheeler Stormont Castle 5
C. Gardner Kilcandra Balinvella Clover 6

 

CLASS 6: RIHS HW HUNTER
E. Gibson State of Play II 1
S. Roberts Greenhall Huntsman 2
E. Ward Field of Stars 3
N. Wilkes Fair Dinkum 4
H. Bailey Ireland’s Call 5
T. Fennell Bridgeford Wayward Lad 6
C. Oliver Appledark Magic Touch n/s

 

RIHS HUNTER CHAMPIONSHIP
B. McKinnon Rubins CH
E. Gibson State of Play II RES

 

CLASS 7: RIHS AMATEUR LW HUNTER
A. Allen EPA Sonny Bill 1
J. Bissmire Toncynffig Liberal Lad 2
S. Busbridge Benaway 3
M. Champney Carry on Tiffin 4
J. Freeman Ballinoecastle Seahawk n/s

 

CLASS 8: RIHS AMATEUR HW HUNTER
E. Matravers Ballyengland Challenger (MW) 1
E. Gibson State of Play II (HW) 2
K. Holman-Luck Shear Impulse (MW) 3
T. Fennell Bridgeford Wayward Lad (HW) 4
N. Wilkes Fair Dinkum (HW) 5
C. Gardner Kilcandra Balinvella Clover 6

 

RIHS AMATEUR HUNTER CHAMPIONSHIP
A. Allen EPA Sonny Bill CH
E. Gibson State of Play II RES

 

CLASS 9: BSHA LADIES SHOW HORSE 
No entries – class cancelled

CLASS 10: BSHA RIDING HORSE
K. Shepheard Touch ov Dutch 1

CLASS 11: BSHA MAXI COB
H. Stephens Zodiac 1 
C. Quantrill Cormoy Lad 2
V. Bianconi Gutchpool Renegade 3
W. Gibson Spartacus n/s

CLASS 12: BSHA LW COB
C. Mather Shanbally Oliver 1 
T. Jeffery Pocket Rocket 2
M. Ainsworth Matrix n/s

CLASS 13: BSHA HW COB
N. Candy Our Gingerbread Man 1

 

OPEN COB CHAMPIONSHIP
C. Mather Shanbally Oliver CH
N. Candy Our Gingerbread Man RES

 

CLASS 14: RIDDEN ID 4-6 YEARS
S. Roberts Greenhall Huntsman 1 
M. Ainsworth Silver Grey Bouncer 2 
W. Gibson Randalstown McCool 3
R. Nichols Jan Ger Boy 4

 

CLASS 15: RIDDEN ID 7+ YEARS
H. Bailey Ireland’s Call 1 
R. Butler Carrabawn Francis 2
V. Joyce Creans Huntingfield Rebel 3
N. Sparow Hazevern Dusted with Gold 4
C. Oliver Appledark Magic Touch n/s

 

CLASS 16: RIDDEN IDSH 4-6 YEARS
J. Freeman Ballinoecastle Seahawk 1

 

CLASS 17: RIDDEN IDSH 7+ YEARS
S. Smith Wildfire Winds 1
H. Pavey Knockenpower Rory 2
T. Fennell Bridgeford Wayward Lad n/s
D. Arranz-Alvarez Bally Flagmount n/s

 

CLASS 18: RIDDEN ID / IDSH COB/MAXI COB
No entries

 

CLASS 19: RIDDEN VETERAN ID / IDSH
No entries

 

 

CLASS 20: RIDDEN SMALL ID / IDSH
W. Gibson Captain Shaemus 1 
D. Potts Elmhurst Mr Boejangles 2 
S. Smith Wildfire Winds 3
N. World Landmark Dreamcatcher 4

 

RIDDEN CHAMPIONSHIP
S. Roberts Greenhall Huntsman CH
H. Bailey Ireland’s Call RES

 

CLASS 22: ID MARE / BROODMARE
K. Weaver Elmhurst Tipperary Queen 1
S. Roberts Dunard Karvina 2
P. Freegard Breggey 3
N. World Landmark Dreamcatcher 4

CLASS 23: ID FOAL
S. Roberts Corringdon Blue Granite

1    2   3

 

 ©  Mary Gray

 

 

Wincanton Horse Show & SWID Show 2017 (c) Sharon Taylor

See Sponsors page for full details