Page 2

Official Photographer: Mudsports Event Photography

2016 Official Photos      2016 Show Visitor Photos

 

WINCANTON HORSE SHOW RESULTS 2016

1    2

SOUTH WEST ID SHOW RESULTS 2016

IN HAND CLASSES
Judge: Sue Philips, Hayling Island
Probationary Judge Tony Philips
Class: IRISH DRAUGHT MARE / BROOD MARE

 1  Hollyhill Golden Girl  Doreen Hoare
 2  Aphrodite  Tom Graham
 3  Yorkies Purple Diamond  Barry Brookes

Class: IRISH DRAUGHT FOAL

 1  Barnswood Cailin Damhsa  Doreen Hoare
 2  Trebards Terpsichore  Tanya Gillbard

Class: IRISH DRAUGHT SPORT HORSE MARE / BROOD MARE
No entries
 
Class: IRISH DRAUGHT SPORT HORSE FOAL
No entries

Class: ID YOUNGSTOCK 1, 2 and 3 year old

 1  Indigo Lady Be Good  Claire Daniels

Class: IDSH YOUNGSTOCK 1, 2 and 3 year old

 1  Birthday Blues  Tony Wareham

SW ID SHOW BREEDING CHAMPIONSHIP

 CH  Hollyhill Golden Girl  Doreen Hoare
 RES  Aphrodite  Tom Graham

 

Class: IN HAND SMALL ID / IDSH

 1  Knockavilla Swinford  Victoria White

Class: IN HAND VETERAN ID / IDSH

 1  McGuiggan  Bernadette Murray
 2  Mountain Heroine  Judy Terrett

Class: IN HAND ID MATURITY CLASS

 1  Fair Dinkum  Nicola Wilkes
 2  Landmark Douglas  Claire Limburn
 3  Yorkies Purple Diamond  Barry Brooks
 4  Carrabawn Francis  Robyn Butler
 5  Oakport Samuel  Samantha Cant
 6  Mountain Heroine  Judy Terrett

Class: IN HAND IDSH MATURITY CLASS

 1  Ricky the Rebel  Claire Daniels
 2  McGuiggan  Bernadette Murray
 3  Ballybane Tobesure  Tracy Walton

SW ID SHOW IN HAND CHAMPIONSHIP

 CH  Fair Dinkum Nicola Wilkes
 RES  Landmark Douglas Claire Limburn

 

RIDDEN CLASSES  Judges:
Mrs Janet Ward (C) & Miss Annie Holbeche (R)
Probationary Judge: Mrs Sarah Bright-Philips

Class: RIDDEN ID 4 – 6 years

 1  Landmark Douglas  Nathan World
 2  Fair Dinkum  Nicola Wilkes
 3  B C P  Rose of Menadue  Sammy Priest

Class: RIDDEN ID 7+ years

 1  Rathagan Flood  Laura Glendining
 2  Carrabawn Francis  Anna Butler
 3  P  Southburn Ragtime  Amanda Bubear-Gammon
 4  B C  Oakport Samuel  Samantha Cant
 5  King Rebel  Jackie Butchart
 6  Elmhurst Mosaic Rose  Abi Lewis

Class: RIDDEN IDSH 4 – 6 years
No entries

Class: RIDDEN IDSH 7+ years

 1  B C  Golden Inca Cross  Karl Standing
 2  Knockenpower Rory  Helen Pavey
 3  Wildfire Winds  Mary Lockyer
 4  Irish Souvenir  Lucy Townley

Class: RIDDEN ID / IDSH COB incl. MAXI COB
No entries

Class: RIDDEN VETERAN ID / IDSH

 1  Chester Crosstown  Fiona Dunlop
 2  Southburn Ragtime  Amanda Bubear-Gammon
 3  McGuiggan  Bernadette Murray

Class: RIDDEN SMALL ID / IDSH

 1  B C  Knockavilla Swinford  Victoria White
 2  Wildfire Winds  Mary Lockyer

Class: RIDDEN HUNTER, COB or RIDING HORSE
(Un–registered with IDHSGB)

 1  B C  Wexford Pimpernel  Sarah Gwilliam
 2  B C  Rusheen Belle  Sarah Nicholls
 3  Fostra Boy  Zoe Macbean

Class: ID / IDSH NOVICE WORKING HUNTER

 1  Lukey Luke  Victoria White
 2  My Chicko Time  Jennie Howells
 3  Hillviewfarm Megastar  Jo Brady
 4  Irish Souvenir  Steve Jelliffe
 5  Dunard Karvina  Kate Doble
 6  Elmhurst Mosaic Rose  Abi Lewis

Class: ID / IDSH OPEN WORKING HUNTER

 1  Hillviewfarm Megastar  Jo Brady
 2  Elmhurst Mosaic Rose  Abi Lewis

 

WORKING HUNTER CHAMPIONSHIP

 CH  Lukey Luke  Victoria White
 RES  My Chicko Time  Jennie Howells

SW ID SHOW RIDDEN CHAMPIONSHIP

 CH  Rathagan Flood  Laura Glendining
 RES  Golden Inca Cross  Karl Standing

SW ID SHOW SUPREME CHAMPIONSHIP

 CH  Rathagan Flood  Laura Glendining
 RES  Golden Inca Cross  Karl Standing

 

PEMBROKE STUD SOUTHERN REGION RIDDEN IRISH DRAUGHT CHAMPIONSHIP

Kindly sponsored by Caryl and Helen Davies, Pembroke Stud

JUDGES: Mrs Caroline Collinssplatt (C)
and Miss Sarah Gwilliam (R)

* This table scrolls horizontally if required. On a touchscreen device use your finger or a stylus to scroll.

Qualifying Show Horse Exhibitor Placing
 Dorset County Show  Carrabawn Francis  Anna Butler  
 Dorset County Show  Landmark Douglas  Claire Limburn  
 St Clears  Elmhurst Mosaic Rose  Abi Lewis  
 Midlands ID Show  Chester Crosstown  Fiona Dunlop  
 Heathfield  Jovian  Lynn Russell  RESERVE
 New Forest Show  Orions Cruiser  Rhys Harper  
 Wincanton Show  Southburn Ragtime  Amanda Bubear-Gammon  
 Wincanton Show  Rathagan Flood  Laura Glendining  CHAMPION

THE JOHN MENNELL OVERALL POINTS CHAMPIONSHIP

 CH  McGUIGGAN BERNADETTE MURRAY
 RES  KNOCKAVILLA SWINFORD VICTORIA WHITE
 2nd RES  LANDMARK DOUGLAS CLAIRE LIMBURN

 



1    2

 

More sunshine in Wincanton !!

 

Official Photographer: Mudsports Event Photography

2018 Sponsors
See 'Sponsors' page for full details